Zwiedzanie Dubaju to prawdziwa wycieczka w czasie. I to nie tylko z chwili obecnej do przeszłości (stara dzielnica, tradycyjne targi, okolice zatoki), ale również do przyszłości (postmodernistyczna architektura, technologicznie zaawansowane metro, futurystyczne wnętrza).
Co więc warto zobaczyć w Dubaju? Lub raczej, co trzeba odwiedzić?
Zwiedzanie Dubaju – Stary Dubaj
- Bastakiya – jedna z najstarszych dzielnic Dubaju, powstała około 1890 roku, zbudowana przez irańskich kupców (nazwa pochodzi od irańskiego miasta Bastak)
- Heritage & Diving Village – żywe osady umiejscowione w historycznej części Dubaju zwanej Historical Shindagha; żywe, tzn. pełne mieszkańców, którzy wykonują tradycyjne zajęcia, i których można podglądać, podpytać, a za pozwoleniem (i tylko za pozwoleniem!) sfotografować. Warto też pamiętać, że żywotność Heritage & Diving Village jest ograniczona do sezonu turystycznego – w upalnych miesiącach późnej wiosny i lata historyczne wioski… przechodzą do historii (powiedziałabym, że się hibernują, ale to chyba nie jest najwłaściwsze określenie w połączeniu z temperaturą sięgającą ponad 40C)
- Spice & Gold Souq – tradycyjne targi przypraw i złota (a w praktyce wszystkiego, co na statkach wpłynie do Zatoki)
Zwiedzanie Dubaju – Nowy Dubaj
Zobaczyć trzeba też koniecznie ikony Dubaju, czyli:
- Burj Khalifa – obecnie najwyższy budynek świata
- The Palm i Atlantis – sztuczną wyspę i jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli świata
- Burj Al Arab – jeden z najbardziej rozpoznawalnych hoteli świata
- Ski Dubai – wyciąg narciarski w centrum handlowym Mall of Emirates
Zwiedzanie Dubaju warto zakończyć jedną z niezapomnianych przygód, które to miasto oferuje:
- Skydive Dubai – skok na spadochronie w okolicy The Palm, coś dla lubiących ekstremalną rozrywkę.
- Desert Safari – pustynna przygoda, rewelacyjna zwłaszcza dla osób po raz pierwszy przyjeżdżających do kraju arabskiego; po jeździe terenowym autem po wydmach, wycieczkowicze zabierani są na kolację w stylizowanej beduińskiej osadzie, gdzie poza jedzeniem czekają na nich również rozrywki: przejażdżka na wielbłądzie, sandboarding (jak snowboard ale na piasku), pokaz tańca brzucha, malowanie henną itp.
- Aquaventure lub Wild Wadi – wodne parki, w których znajdą coś dla siebie zarówno wielbiciele prędkości i wysokości, jak i ci, którzy wolą niski poziom adrenaliny i spokojne dryfowanie na niewielkich falach
- Jumeirah Grand Mosque lub Sheikh Mohamed Center for Cultural Understanding (SMCCI) – wizyta w jednym lub drugim miejscu to kulturalna przygoda dla osób, które chcą porozmawiać z rdzennymi mieszkańcami Emiratów, usłyszeć o lokalnych zwyczajach i tradycjach z pierwszej ręki oraz uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania, w tym te dotyczące religii.
Zwiedzanie Dubaju to temat rzeka, a powyżej wymienione atrakcje to tzw. must-see. W następnych postach opowiem więcej o poszczególnych miejscach, a może przy okazji coś do tej listy dorzucę… zapraszam!