Burj Al Arab – siedmiogwiazdkowy hotel

Dubaj: Siedmiogwiazdkowy Hotel

Skłamałam. Na samym początku. W tytule. Siedmiogwiazdkowy hotel nie jest bowiem wcale siedmiogwiazdkowy!

Kiedy w 1999 roku Burj Al Arab (Wieża Arabów) oficjalnie otworzył swoje wrota, jeden z obecnych na inauguracji dziennikarzy, pisząc później recenzję, dla podkreślenia ekskluzywnych wnętrz, panującego w nich przepychu i wysokiej klasy serwisu, użył zwrotu “jedyny na świecie hotel siedmiogwiazdkowy”.

Faktem jednak pozostanie, że klasyfikacja hoteli wyraża się w skali od jeden do pięciu i takiego tworu jak hotel siedmiogwiazdkowy po prostu nie ma. Nigdzie.

Gdyby jednak nagle poszerzono skalę, myślę, że Burj Al Arab z łatwością osiągnąłby najwyższy pułap.

Przez pewien czas Wieża Arabów była, ze swoimi 305 metrami, najwyższym budynkiem w całości hotelowym na świecie. Obecnie tytuł ten nosi JW Marriott Marquis również mieszczący się w Dubaju!

Pomimo imponującej wysokości wewnątrz znajduje się jedynie 28 pięter, na których w sumie są tylko 202 pokoje. Apartamenty, powinnam powiedzieć, gdyż najmniejszy z nich ma 169 mkw. wielkości (największy to, bagatela, 780 mkw.; bagatela, bo czym to jest w porównaniu z Atlantisem!).

Zbudowanie konstrukcji zajęło mniej niż trzy lata, za to właśnie trzy lata przygotowywano grunt, na którym stanął budynek. Grunt to jednak ogólne określenie, nie wiem nawet czy w pełni poprawne w przypadku Burj Al Arab, który tak naprawdę stoi na sztucznej wysepce położonej 280 metrów od brzegu. Fundamenty wyspy opierają się na 230 40-metrowych kolumnach z betonu zatopionych w piasku.

Ceny za noc, jak na siedmiogwiazdkowy hotel przystało, są imponujące. W zależności od sezonu wahają się od ok. $1,000 do $15,000, przy czym największy z apartamentów może kosztować nawet $28,000.

Ciekawostki:

  • Sufit salonu restauracji Junsui pokryty jest dwudziestoma dziewięcioma tysiącami (29,000) kryształów Swarovski, których rozłożenie zostało zaprojektowane na kształt Drogi Mlecznej. Jest to jedna z najdroższych lounge na świecie – jej projekt kosztował $1.5 miliona.
  • Jednym z elementów ubrania każda pani zatrudnionej w obsłudze klienta, są firmowe kolczyki i zawieszki w kształcie logo Burj Al Arab, zrobione ze szczerego złota.
  • Lądowisko helikopterów jest od czasu do czasu wykorzystywane w nietypowy sposób. Najbardziej znane są rozegrany na niej mecz tenisa między Andre Agassi i Roger Federer oraz wybicie piłeczki przez Tiger Woods, otwierające mistrzostwa w golfie w 2004 roku.

Jeśli chcielibyście zobaczyć siedmiogwiazdkowy hotel od środka i nie wydawać przy tym fortuny na nocleg, najłatwiej i najtaniej można to zrobić rezerwując posiłek w restauracji Sahn Eddar.

Ceny wahają się od 320AED za śniadanie (8:00-11:00) do 510AED za afternoon tea – popularny tutaj popołudniowy posiłek składający się z wyboru przekąsek i napojów (13:00, 15:00 i 17:00). Dla dorosłych jest jeszcze opcja drinków za 260AED (20:00-23:00). Szczegóły, aktualny cennik i rezerwacje dostępne na oficjalnej stronie Sahn Eddar.

siedmiogwiazdkowy hotel dubaj

SaveSave