Burj Khalifa

Burj Khalifa, wcześniej nazywany Burj Dubai (słowo burj znaczy wieża) został otwarty w 2010 roku (budowany w latach 2004-2009) i jest to obecnie najwyższy budynek świata – ma 828 m.

Skąd wiadomo, któremu z licznych drapaczy chmur na całym świecie należy się ten tytuł? Otóż to, który budynek jest uznawany za najwyższy i w jakiej kategorii, określa Council on Tall Buildings and Urban Habitat, międzynarodowa organizacja z siedzibą w Chicago.

Organizacja ta ma 3 różne kryteria, które sprawiają, że dany budynek jest nazywany najwyższym. We wszystkich trzech przypadkach wysokość liczona jest od tego samego poziomu i jest to najniższy, użytkowy poziom, do którego pieszy może wejść bezpośrednio z zewnątrz.

Pierwsza kategoria to wysokość liczona do szczytu architektonicznego. Zalicza się do tego iglica (stożkowe zwieńczenie budynku), ale nie zaliczają się anteny, maszty itp.

Druga kategoria, to wysokość liczona do najwyższego punktu budynku, w tym anteny, maszty i wszelkie instalacje, bez względu na ich przeznaczenie.

Trzecia kategoria to wysokość liczona do najwyższego zamieszkiwanego piętra (piętra konserwacyjne nie są zaliczane).

Burj Khalifa, jak do tej pory, wygrywa we wszystkich trzech. Ponad to, ma na swoim koncie dodatkowe rekordy, m.in.:

  • największa liczba pięter (163 piętra użytkowe i 46 pięter konserwacyjnych (w iglicy)
  • najwyższe zamieszkiwane piętro (584 m.n.p.m)
  • najdłuższy szyb windowy
  • najwyżej położona restauracja na świecie (At.mosphere, 122 piętro)

At the top, czyli platforma obserwacyjna znajduje się na 124 piętrze (452 m.n.p.m.) i jest drugą najwyższą na świecie otwartą platformą widokową.

Zainteresowanych zwiedzaniem Burj Khalifa namawiam na zakup biletów przez Internet, bo różnica w cenie jest ogromna: 125AED (95AED dzieci 4-12 lat) przy zakupie online oraz 400AED przy zakupie w kasie. Nie wspominając o tym, że w godzinach popołudniowych i wieczornych bilety zazwyczaj są wyprzedane.

Zakupu można dokonać na oficjalnej stronie, jednak nie wcześniej niż 30 dni przed planowaną wizytą.