Dubaj: Informacje Turystyczne

Poniżej znajdują się podstawowe informacje przydatne dla wybierających się w podróż do Dubaju i innych Emiratów.

Oficjalny językPrądStrefa czasowaWeekendWalutaReligiaSzczepieniaWizaInformacje CelneBezpieczeństwoZachowanie w miejscach publicznychOdzieżAlkoholPogodaTransportRamadanPomocne strony


Języki

Oficjalny: arabski.

Powszechnie używane: angielski i arabski.

Jak to wygląda w praktyce? Mandat za złe parkowanie, elegancko wetknięty za wycieraczkę, będzie w języku arabskim. Ale latte z mlekiem sojowym, kropelką syropu waniliowego i pianką na cztery milimetry zamówimy już w języku angielskim. Sektor usługowy zdominowany jest przez pracowników z Filipin i Indii, a co za tym idzie to właśnie angielski, a nie arabski pozwoli nam nie paść z głodu i pragnienia.


Prąd

Napięcie: 220/240 V.

Gniazdka z trzema prostokątnymi otworami (brytyjskie).


Strefa czasowa

GMT + 4. Czas letni i zimowy nie istnieje w ZEA. Różnica czasu między Polską, a Emiratami to dwie godziny w lecie i trzy w zimie.


Weekend

Piątek i sobota


Waluta

Obowiązująca waluta to dirahamy oficjalnie oznaczane AED (Arab Emirate Dirham) lub, nieoficjalnie, DH lub DHS. Jeden dirham jest podzielony na 100 fils.

Kurs dolara amerykańskiego

Kurs USD – AED jest stały (stan na czerwiec 2018). $1=AED 3.67. Pieniądze można wymienić w kantorach, które znajdują się w każdym większym centrum handlowym i w większości miejsc popularnych wśród turystów.

Karty kredytowe

Hotele, centra handlowe, a także większość mniejszych sklepów akceptuje karty kredytowe. MasterCard i Visa przyjmowane są praktycznie wszędzie, a część handlowców akceptuje także Diners Club i American Express.


Obowiązująca religia

Islam. Przed rezerwacją wakacji warto sprawdzić kiedy w danym roku przypada Ramadan.


Wymagane szczepienia

Brak.


Wiza

Obywatele Polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. Na okres do 90 dni, wiza turystyczna wydawana jest bezpłatnie na lotnisku na podstawie paszportu ważnego jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy


Informacje celne

Papierosy

Bez płacenia cła wwieźć możemy: 400 papierosów, 50 cygar, 500 gramów tytoniu (rozdrobnionego lub zrolowanego). Przekroczenie powyższego będzie podlegało ocleniu.

Alkohol

Ilość napojów alkoholowych i piw nie może przekraczać 4 litrów napojów alkoholowych (wino, wódka, gin, rum, etc.) lub 2 kartonów piwa (każdy składa się z 24 puszek, nie więcej niż 355 ml na każdą puszkę lub jej odpowiednik). Sklep wolnocłowy na lotnisku Dubai International Airport (DXB) znajduje się obok stanowiska odbioru bagażu.

Prezenty

Ocleniu nie podlegają prezenty, których wartość nie przekracza AED 3,000.

Surowo zabronione jest wwożenie:

  • Wszelkich rodzajów środków odurzających (haszysz, kokaina, heroina, mak sypki, pigułki halucynacyjne itp.). Żartów nie ma! Zakupiona w Polsce bułeczka posypana makiem może być potraktowana jako próba przemytu narkotyków!
  • Wszelkich publikacji (drukowanych, malowanych, fotografii, książek, czasopism, itp.) sprzecznych z islamskimi naukami i przyzwoitością lub celowo sugerującymi niemoralność.
  • Surowych rogów kości słoniowej i nosorożca.
  • Towarów pochodzących z Izraela lub opatrzonych izraelskimi znakami towarowymi lub logo.

Pełna lista towarów zabronionych dostępna bezpośrednio na stronie Urzędu Celnego w Dubaju.


Bezpieczeństwo

Dubaj jest jednym z najbezpieczniejszych miast świata. Jak zawsze i wszędzie wskazane jest zachowanie zdrowego rozsądku (np. wracając z imprezy nie wsiadamy do samochodu pełnego nieznajomych… no chyba, że to autobus). Temat rozwijam w artykule Bezpieczeństwo W Dubaju.


Zachowanie w miejscach publicznych

NIE NIE NIE! TOTALNIE NIEDOPUSZCZALNE I SUROWO KARANE: 

Oznaki pijaństwa. Ubiór topless (chyba, że mężczyźni i na plaży). Kizi mizi koci koci (wszyscy wiemy o co chodzi… prawda?). Fotografowanie lokalnych mieszkańców bez ich wyraźnej zgody.

Trzymanie się za ręce, buzi w policzek na pożegnanie lub powitanie jeszcze ujdzie (chyba, że mamy pecha i trafimy na przewrażliwionego świadka), ale mocno odradzam wszelkie inne oznaki czułości.


Odzież

Ten temat poruszam szerzej w artykule Jak Się Ubierać W Dubaju.


Alkohol

Serwowany w koncesjonowanych restauracjach, barach i klubach. Od lipca 2019 turyści, którzy ukończyli 21 lat mogą go kupić w sklepach sieci MMI, ale tylko w Dubaju. Do zakupu potrzebna jest wydawana w tychże sklepach licencja. Licencja jest bezpłatna i wydawana po okazaniu paszportu.


Pogoda

W Dubaju są dwie pory roku: lato i mega-lato. Lubiącym temperatury w granicach 20C – 35C polecam planowanie wakacji w okresie od drugiej połowy października do końca kwietnia. W grudniu i styczniu termometr wczesnym rankiem może wskazać nawet trochę mniej niż 20C, a nocą nawet „mrozy” w okolicach 15C.

Wiecznym zmarzluchom, którym upały powyżej 40C niestraszne polecam Dubaj w miesiącach czerwiec – wrzesień. Poza wysokimi temperaturami w tym czasie wysoka jest też wilgotność powietrza. Taką dawkę ciepła rekompensują klimatyzowane hotele, które w tym czasie obniżają ceny oraz centra handlowe, które przyciągają turystów obniżkami, promocjami i festynami. Jedna uwaga: warto sprawdzić, kiedy w danym roku przypadają muzułmańskie święta, bo w czasie ich trwania, ceny hoteli są nie tylko wyższe niż zazwyczaj, ale też prawie całkowicie zarezerwowane.


Transport

Ten temat rozwinęłam w artykułach Transport Publiczny oraz Taksówki. Zapraszam do poczytania!


Ramadan

O tym, czym jest i jakie są jego konsekwencje dla turysty, napisałam szerzej w artykule Ramadan.


Pomocne strony

Kup bilet na Burj Khalifa (ang.)

Znajdź hotel w Dubaju

Wybór safari na pustyni

Transport publiczny (ang.)


Zdjęcia autorstwa @Don Moraes