Pustynne safari

Pustynne safari w Dubaju

Pustynne safari w Dubaju polecam każdemu, kto po raz pierwszy odwiedza kraj arabski. Napisałam kraj arabski, a nie Emiraty lub Dubaj ponieważ gama rozrywek zapewnianych przez organizatorów rozciąga się szeroko poza tradycje Półwyspu Arabskiego.

Rodzajów safari jest kilka. Od porannych, które ograniczają się tak naprawdę tylko i wyłącznie do przejazdu autami po wydmach, przez wieczorne, wypełnione dodatkowymi atrakcjami, aż po całonocny camping przy ognisku.

Mądrzy ludzie mawiają, że ideał leży pośrodku, dlatego dla swojej rodziny i znajomych wybieram i polecam safari popołudniowe/wieczorne.

Cała przygoda rozpoczyna się dune bashing, czyli samochodowym przejazdem po wydmach, w drodze do położonej w głębi pustyni beduińskiej wioski. Na miejscu czeka na nas poczęstunek w postaci zimnych napojów, kawy i herbaty i słodkich daktyli. Dostajemy tam czas wolny, który możemy spędzić na wiele różnych sposobów.

Jednym z ciekawszych zajęć jest sandboarding czyli pustynna odmiana (zgadujemy, zgadujemy) snowboardingu. Lubiących motosporty może też zainteresować wynajem quadów.

Dla osób, które nie mają ochoty na wysiłek fizyczny, alternatywą jest np. przejażdżka na wielbłądzie.

Poza tym, w wiosce jest okazja przymierzenia lokalnych strojów, zrobienia na ręce makijażu henną, czy zapalenia shishy. Wszystko to w oczekiwaniu na otwarcie bufetu, w którym znajdziemy najbardziej typowe przekąski kuchni arabskiej (raczej perskiej/libańskiej niż lokalnej).

Czas kolacji umilą nam pokazy tańca brzucha i wirującego derwisza, a wszystko to przy dźwiękach arabskiej muzyki.

Ilość i rodzaje atrakcji różnią się nieznacznie w zależności od operatora, dlatego zawsze warto upewnić się za co płacimy. Większość zajęć jest wliczona w cenę pustynnego safari, wyjątkiem zazwyczaj jest sandboarding (ew. sand skiing) oraz wynajem i przejażdżka quadami.

Pustynne safari w pigułce

  • Cena to ok. 300AED
  • Większość firm odbiera i odwozi swoich klientów do ich hotelu lub miejsca pobytu (moi goście zawsze są zabierani dosłownie sprzed drzwi mieszkania).
  • Czas trwania to około 5-7 godzin (od-drzwi-do-drzwi).
  • Jest to rozrywka dla dorosłych i dla dzieci, chociaż zważywszy na tempo wyprawy i panujące warunki, tych najmniejszych bym nie zabierała. Będąc w samochodzie z innymi turystami nie możemy liczyć na przystanki na żądanie (czytaj: na siusiu), niektóre elementy (mocne telepanie w czasie przejazdu po wydmach) mogą budzić lęk, a sama wycieczka trwa dosyć długo. Z uwagi na wspomniane znaczne trzęsienie i podskoki w samochodzie, wycieczki nie polecam również kobietom w ciąży.

Firm organizujących safari na pustyni jest bez liku. Możesz je z łatwością wygooglować, lub skontaktować się ze mną w kwestii indywidualnego wyboru.