usiądź, kawy się napij

W 2015 r. UNESCO wpisało majlis i gahwa na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego, czyli listę tradycji kulturowych, które należy zachować (z polskich tradycji, na liście znalazło się szopkarstwo krakowskie).

Gahwa

Od wszelakiej maści kaw popularnych na całym świecie, gahwa różni się procesem palenia. Gahwa palona jest bardzo krótko. Prażone ziarna kawy gahwa są nadal zielone, a po zaparzeniu napój ma kolor jasnobrązowy lub ciemnożółty. Dzięki krótkiemu procesowi palenia, uprażone ziarna zawierają więcej kofeiny i wody. Do zaparzonej kawy dodawane są kardamon, kmin rzymski, goździki i szafran.

UNESCO przypisuje pochodzenie gahwa ZEA, Arabii Saudyjskiej, Omanowi i Katarowi. W krajach tych, podawanie gahwa jest bardzo ważnym aspektem gościnności. Tradycyjnie serwowana z dzbanka o nazwie dallah i podawana w finjaan – małych, maciupkich kubeczkach bez uchwytów (takie przerośnięte naparstki).

Muqahwi, czyli osoba serwująca kawę, tradycyjnie w lewej ręce trzyma dallah, a w prawej kubeczki finjaan. Nawet trzy jednocześnie! Choć zważywszy na ich rozmiar, to nie jest to jakiś wielki wyczyn…

Muqahwi podaje kawę zaczynając od osoby siedzącej po prawej stronie majlis, nikogo nie pomijając. Jeśli w majlis jest bardzo ważna osoba, jak np. szejk, wtedy zaczyna od tego właśnie VIPa i kontynuuje począwszy od osoby po VIPowskiej prawej stronie.

Po ostatnim łyku goście delikatnie potrząsają miniaturowym kubeczkiem, aby dać muqahwi do zrozumienia, że kawę już wypili. Dopiero wtedy muqahwi może sobie usiąść.

Majlis

Pokój, sala, czasem zadaszona pergola. Często wyścielany dywanami. Z poduszkami do siedzenia wyłożonymi wzdłuż ścian. To miejsce wymiany pomysłów i informacji. Majlis służy celom kulturalnym, społecznym, edukacyjnym, a nawet politycznym. Wyposażony w narzędzia do przygotowywania gahwa, to właśnie tutaj serwuje się kawę, przyjmuje gości i spędza czas z rodziną.

Gahwa w Dubaju

 A gdzie się napić gahwa, jak akurat nikt nas nie zaprosi do wspólnego biesiadowania w majlis? Stary Dubaj oferuje wiele miejsc, gdzie podawane są takie łakocie jak gahwa i daktyle. Jeśli wolimy natomiast pozostać w nowszej części, miejscem wartym odwiedzenia jest Cafe Bateel – sieć kawiarni, które znajdziemy w Dubai Mall, Mall of Emirates, Marina Walk i wielu innych lokalizacjach.