Dubai Mall

To co, idziemy w końcu na zakupy? Proponuję Dubai Mall – oazę rekordów Guinnessa położoną u stóp Burj Khalifa.

Dubai Mall to największe na świecie (pod względem całkowitej powierzchni – ponad 1,1 km. kw., czyli ok. 50 boisk piłkarskich) centrum handlowe. To także miejsce zamieszkania (największego na świecie) systemu “tańczących” fontann.

Znajduje się tu ponad 1,200 sklepów, lodowisko, gigantyczne akwarium, kompleks kinowy, centrum rozrywki, nawet klinika medyczna, a parking może pomieścić ponad 14,000 samochodów. Obecnie Dubai Mall odwiedza około 40 milionów ludzi rocznie. Trwają jednak prace nad znacznym powiększeniem centrum, by mogło ono pomieścić w ciągu roku nawet 100 milionów odwiedzających.

Dubaj Mall – atrakcje

Fontanny

Ponownie, coś, co jest największe na świecie. Tym razem największy na świecie choreograficzny system fontann, mający długość 275m (25% dłuższe niż w Las Vegas), mogący wystrzeliwać wodę na wysokość 150m (lub 50 piętrowego budynku).

Czas pokazów

Fontanny “tańczą” codziennie, co pół godziny począwszy od 18.30. Ostatni pokaz jest o 23.00

Akwarium

Znajdujące się w Dubai Mall Akwarium jest największym wewnętrznym (znajdującym się wewnątrz danego budynku) akwarium na świecie, o wymiarach 51m X 20m X 11m. W środku, w 10 milionach litrów wody mieszka ponad 33,000 zwierząt morskich z ponad 200 różnych gatunków, z rekinami i płaszczkami włącznie.

W księdze rekordów Guinessa z roku 2010 znalazł się również wpis dotyczący akrylowej szyby akwarium (największej na świecie) – waży ona 245,000 kg i jest o wymiarach 32m x 8m i grubości 75cm.

Zwiedzaniu akwarium poświęcę oddzielny wpis – jest to bowiem bardzo fajna sprawa, szczególnie dla osób z dziećmi!

Candylicious

Candylicious, znajdujący się na przeciw Akwarium, jest największym na świecie, pod względem ilości słodyczy na metr kwadratowy, sklepem z cukierkami (powierzchnia sklepu to 930mkw)

Booza. Bakdash Booza.

Muszę o tym wspomnieć. Po prostu muszę.

W 1885 roku w Syrii, w starej części Damaszku otworzono lodziarnię o nazwie Bakdash. To, co w niej serwowano wkrótce stało się częścią syryjskiej tradycji.

W Dubai Mall można skosztować tej tradycji w cukierni Arabesq Sweets.

Lody (booza) przyrządzane są w 100% naturalny sposób, z pełnotłustego mleka, dodatku cukru i dwóch, niespotykanych w żadnych innych wyrobach lodowych, składników: salep i mastyks.

Salep to nic innego jak sproszkowane bulwy storczyka męskiego, wykorzystywane już w starożytnej kuchni, głównie do sporządzania napoju o tej samej nazwie i wzmacniających właściwościach. Mastyks to z kolei miękka, aromatyczna żywica pochodząca z wydzieliny z drzewa pistacia lentiscus.

Obecność tych dwóch składników sprawia, że powstałe lody są zupełnie inne od tych nam znanych. Gęste, ciągnące się i dużo wolniej topniejące. Przed podaniem obtaczane w drobno posiekanych pistacjach, na pewno zadowolą zwolenników lodowych słodkości.