Po Dubaju poruszamy się już nie wielbłądami (chociaż 60-70 lat temu byłby to popularny widok), ale taksówkami, metrem i autobusami. A w niedalekiej przyszłości – również tramwajem. Transport publiczny w Dubaju ułatwia darmowa aplikacja RTA Dubai App.
Poniższy artykuł zawiera informacje z 2014r.
Metro
Transport publiczny w Dubaju to przede wszystkim metro. Metro jest niemal w całości naziemne, a do tego bezzałogowe (sterowane komputerowo), dzięki czemu wsiadając do pierwszego wagonu, możemy jechać na samym przodzie pociągu i z nosem przyklejonym do wielkiej szyby podziwiać Dubaj. Jest to ekspresowy i tani sposób zwiedzania miasta (jego nowszej części, ciągnącej się wzdłuż autostrady Sheikh Zayed Road, bo w starszej metro zjeżdża pod ziemię).
Warto pamiętać, że jeden z wagonów metra jest przeznaczony tylko dla pań. Panowie, którzy nie zauważą oznakowania, zostaną grzecznie wyproszeni do jednego z innych, „koedukacyjnych” wagonów.
Godziny kursowania:
Sobota – Środa: 5:30 – 00:00 (linia czerwona) i 5:50 – 0:00 (linia zielona)
Czwartek: 5:30 – 1:00
Piątek: 13:00 – 1:00
Ceny biletów różnią się w zależności od tego przez ile stref przejeżdżamy. Najdroższy bilet kosztuje AED 5.80 (lipiec 2014) i upoważnia do przejazdu we wszystkich strefach w czasie 180 minut, w tym do trzech przesiadek z maksymalnie 30-minutową przerwą między przesiadkami.
Cennik, mapę metra i parę innych kwestii związanych z podróżą metrem można znaleźć na oficjalnej stronie dubajskiego metra.
Autobusy
Autobusy autobusami, ale przystanki proszę Państwa… są klimatyzowane!
Co do samych autobusów, system nie różni się za bardzo od tego z innych dużych miast. Wsiadając do autobusu pamiętajmy jedynie, że pierwsze trzy rzędy zarezerwowane są dla pań.
Bilety można kupić na stacjach metra, czasem przystankach oraz u kierowcy (dobrze jest mieć odliczone drobne, pozwala to uniknąć kolejek i ewentualnych problemów z komunikacją).
Ceny zależne są od pokonywanych odległości – najdroższy jednorazowy bilet kosztuje AED 6.50 (lipiec 2014).
Kupując bilet na stacjach metra lub w automatach możemy zakupić Red Nol Ticket (RNT) – wielorazowy bilet, który możemy doładowywać do dziesięciu razy, i z którego można korzystać zarówno w metrze jak i w autobusie. Koszt RNT to miniumu AED 4 z czego AED 2 to koszt biletu a pozostałe AED 2 to kwota, którą możemy przeznaczyć na przejazd.
Cena biletu jednodniowego to AED 14.
Więcej informacji na oficjalnej stronie RTA.
Przydatne może okazać się narzędzie do planowania podróży. Wystarczy podać skąd i dokąd chcemy jechać, a system zaproponuje najlepsze połączenia (zarówno dla metra jak i autobusów) oraz koszt biletów.