Taksówki

Taksówki w Dubaju

Najłatwiej i najszybciej po Dubaju, tak jak w innych miejscach na świecie, można poruszać się korzystając z taksówek. Połączenia autobusowe i metro, chociaż bardzo nowoczesne (metro jest bezzałogowe, sterowane komputerowo, a przystanki autobusowe są w większości klimatyzowane!), nie docierają do każdego zakątka miasta.

Po Dubaju jeździ około 9000 taksówek. Wszystkie podlegają Dubai Taxi Corporation (DTC) – korporacji taksówkarskiej, będącej częścią miejskiego zarządu dróg (RTA) – i wszystkie są w kolorze kremowym (ok, są też biało-czarne, ale o tym później). Różnią się kolorami dachów.

Taksówkę można zamówić bezpośrednio od DTC (dachy czerwone) pod numerem 04-2080808 lub przez jednego z kilku licencjonowanych przez DTC operatorów:

  • Arabia Taxis (zielone dachy): 04-2855111
  • Cars Taxis (niebieskie dachy): 04-2642825
  • Metro Taxis (pomarańczowe dachy): 04-2673222
  • National Taxis (żółte dachy): 04-3366611

Może się zdarzyć, że zamawiając taksówkę w DTC, przyjedzie po nas samochód od innego operatora, np. z dachem zielonym. W godzinach szczytu jest to nawet całkiem prawdopodobne. Niezależnie jednak od tego, pod jaki numer zadzwonimy i w jakim kolorze będzie dach naszej taksówki, cena za przejazd będzie taka sama (cennik na chwilę pisania posta, lipiec 2014; ostatnia edycja: kwiecień 2017):

  • stawka początkowa w taksówce złapanej na ulicy: AED 8
  • stawka początkowa w taksówce zamówionej: AED 8 (6:00 – 22:00) i AED 9 (22:00 – 6:00)
  • minimalna opłata: AED 10
  • dodatkowa opłata za przejazd do lub przez Sharjah: AED 25
  • stawka początkowa w taksówce rozpoczynającej kurs w Porcie Rashid lub na lotnisku: AED 25

Ponad to, o czym warto pamiętać, jeśli taksówkarz zapomni włączyć taksometr – przejazd jest darmowy.

Zamawiając taksówkę z DTC, kobiety mogą poprosić o przysłanie różowej taksówki (Pink Taxi). Jest to specjalny rodzaj taksówek, również w kolorze kremowym, ale z różowym dachem, które prowadzone wyłącznie przez kobiety. Mogą być one zamawiane przez panie lub przez rodziny z dziećmi.

Od niedawna po ulicach jeżdżą też taksówki czarno-białe. Nazywają się ona „Hala Taxi” i również należą do DTC. W przeciwieństwie do taksówek kremowych, Hala Taxi nie złapiemy na ulicy, choćbyśmy rozpaczliwie machali obydwoma rękoma. Hala Taxi może być zamówione jedynie telefonicznie lub przez aplikację w telefonie. W środku za to (w większości pojazdów) znajdziemy bezpłatne Wi-Fi, gotowe do wykorzystania tablety i liczniki z możliwością płatnością kartą kredytową (w kremowych taksówkach płacić można jedynie gotówką).

Żeby uniknąć wiszenia na telefonie w oczekiwaniu na połączenie z operatorem, warto zainstalować w swoim smartphonie aplikację o nazwie RTA Smart Taxi. Po szybkiej rejestracji (trzeba podać aktualny email i numer telefonu oraz uruchomić geolokalizację), taksówkę można zamówić potrząsając telefonem z włączoną aplikacją. Kiedy nasze zgłoszenie zostanie odebrane, aplikacja zacznie wskazywać położenie taksówki w drodze po nas.

Więcej informacji na temat floty dubajskich taksówek można znaleźć na stronach Dubai Taxi Corporation.SaveSave