Lądujemy w Dubaju. Kapitan dziękuje nam za wspólny lot. Otwierają się drzwi, a za nimi ciągnie się rękaw prowadzący nas do terminala. Wychodzimy zmęczeni wielogodzinnym lotem. Być może trochę podenerwowani. Stawiamy pierwsze kroki na kamiennej posadzce. Chłoniemy chłód klimatyzacji. Bierzemy głęboki wdech i… przenika nas niewidzialna chmura zapachów. Żywiczne nuty drzewa agar, ambra, piżmo i mirra otaczają nas swoją kojącą wonią. Zostają z nami aż do wylotu. Lub dłużej – zamknięte w buteleczce.
Czym są perfumy arabskie?
Najczęściej składają się na nie substancje pochodzenia żywicznego. Nie brakuje elementów owocowych i kwiatowych. Ale najcenniejsza jest ambra – wydzielina z trzewi kaszalota, której wartość rynkowa dorównuje cenie złota.
Perfumy arabskie na każdej skórze pachną inaczej, a z upływem czasu nabierają mocy. Dzięki swojej naturalności zapach utrzymuje się wiele godzin, a nawet dni.
Ambra
Jak wspomniałam, jest to wydzielina z przewodu pokarmowego wieloryba, kaszlota – ku ścisłości. Naukowcy nie mają pewności, ale prawdopodobnie jest ona wynikiem niestrawności lub zaparcia. Świeżo wyprodukowana ma matowo szary lub czarny kolor, jest woskowata, łatwopalna, o zapachu zdechłych alg morskim z subtelną nutą… kału. Z upływem czasu nabiera słodkiego, ziemistego zapachu. I atrakcyjności. I wartości.
Oud
Pochodzenie oud jest zdecydowanie mniej obleśne zaskakujące. Jest to żywica drzewa agar.
Mirra
Mirra to również żywica. Pochodzi z drzew i krzewów balsamowców, które występują głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie. W starożytnym Egipcie była wykorzystywana do wytwarzania olejków używanych podczas balsamowania ciał.
Piżmo
Piżmo, podobnie jak ambra, jest wydzieliną pochodzenia zwierzęcego. Substancja znajduje się w gruczołach zapachowych piżmowca syberyjskiego. Pozyskuje się ją również od innych zwierząt. Używana jako substancja zapachowa i utrwalacz innych zapachów perfum. Obecnie, naturalne piżmo zastępowane jest przez syntetyczne związki chemiczne (hurra!)
Gdzie kupić arabskie perfumy?
Jeśli wcześniej „nadzialiśmy” się na tandetne olejki z bazarów marokańskich czy egipskich, Dubaj jest miejscem, które zmieni nasze zdanie o arabskich perfumach. A może nawet sprawi, że się w nich zakochamy.
Perfumy można kupić w Dubaju na bazarach i w centach handlowych. Jednak te masowo sprzedawane, komercyjne produkty często są zbyt mocne. Brakuje w nich subtelności i delikatności jakościowych kompozycji.
Wysokiej jakości zapachy zawsze komponowane są z najwyższej jakości składników. Dzięki odpowiednim proporcjom kompozycje są zwiewne lecz nieulotne. Dymne i namiętne. Zmysłowe i uwodzicielskie. Te również znajdziemy w centrach handlowych, ale w wyspecjalizowanych punktach sprzedaży.
Arabskie perfumy z sieci Ajmal to silne zapachy często z nutą oud. Do nabycia online i w sklepach stacjonarnych np. w Dubai Mall czy Mall of the Emirates.
Perfumy Khaltat – ich celem jest uchwycenie uczucia towarzyszącego zakochaniu się. Nazywane „mieszanką miłości”. Do nabycia np. w Galeries Lafayette w Dubai Mall.
Swiss Arabian to skoncentrowane perfumy bezalkoholowe, które nadają się do nakładania na skórę. Stanowią mieszankę oud, szafranu i kadzidła, których zapach łagodzi i utrwala piżmo. Przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Do nabycia online i w sklepach stacjonarnych, np. w Souk al Bahar znajdującym się w pobliżu Dubai Mall.
Perfumy Amouage to mieszanka zapachów pochodzących z cennych drzew z domieszką kadzidła i mirry. Możemy je znaleźć w Dubai Mall.
Ciekawostka: ze względu na fakt, że alkohol jest w krajach arabskich ogólnie zakazany, ciało skrapia się jedynie olejkami zapachowymi. Perfumy na bazie alkoholu zarezerwowane są do skrapiania ubrań.
Mam nadzieję, że będąc w Dubaju znajdziecie Państwo czas na wypróbowanie arabskich zapachów. To idealna pamiątka lub prezent dla bliskich.