Trudny nastał czas na zwiedzanie Muzeum Przyszłości, kiedy to właśnie szeroko rozumiana przyszłość świata stoi pod znakiem zapytania. A może dobry? Może zanurzając się w wyobrażeniach o tym, jak może być, znajdziemy inspirację i siłę, by zbudować nową, sprawiedliwszą, zrównoważoną rzeczywistość?
Museum of the Future, czyli Muzeum Przyszłości w Dubaju to przestrzeń wystawiennicza dla innowacyjnych i futurystycznych koncepcji, usług i produktów. Już sam budynek jest bardziej „jutro” niż „dzisiaj”.
Architektura
Zaprojektowane jako asymetryczny pierścień pokryty stalą i szkłem, zostało uznane przez National Geographic za jedno z 14 najpiękniejszych muzeów na świecie. Futurystyczny projekt jest symboliczny. Okrągła struktura reprezentuje ludzkość; umiejscowiona jest na szczycie zielonego kopca symbolizującego ziemię, a pustka we wnętrzu pierścienia ma odzwierciedlać nieznaną przyszłość.

Budynek składa się z siedmiu pięter i charakteryzuje się brakiem wewnętrznych filarów, co czyni jego projekt kamieniem milowym w inżynierii budowlanej. Jest niskoemisyjny, a po zmroku iluminację zapewnia mu 14 kilometrów oświetlenia LED.
W jego konstrukcji, oprócz stosowania zrównoważonych materiałów budowlanych, zainstalowano systemy odzyskiwania energii i wody. Inteligentny system nawadniania wykorzystuje dane pogodowe i czujniki warunków atmosferycznych. W ten sposób pomaga zminimalizować zużycie wody w ogrodzie i parku otaczającym muzeum. Nadmiar wody zwracany jest do specjalnych zbiorników.
Fasadę Muzeum Przyszłości w Dubaju wyróżnia artystyczne wykorzystanie arabskiej kaligrafii. W jej wnętrzu kryją się szklane okna, a same napisy są cytatami wypowiedzi szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, wiceprezydenta i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz władcy Dubaju:
(w moim skromnym tłumaczeniu)
- „Przyszłość należy do tych, którzy potrafią ją sobie wyobrazić, zaprojektować i zrealizować. To nie jest coś, na co czekasz, ale raczej tworzysz.”
- „Nie będziemy żyć setki lat, ale możemy stworzyć coś, co przetrwa setki lat.”
- Sekret odnowy życia, rozwoju cywilizacji i postępu ludzkości zawiera się w jednym słowie: innowacja.
Brzmi ładnie, prawda?
Co znajduje się w Muzeum Przyszłości?
Muzeum poświęcone jest temu, w jaki sposób społeczeństwo może ewoluować korzystając z rozwoju nauki i technologii.
Tradycyjne wystawy mieszają się ze spektaklami i dynamicznymi atrakcjami. Każde piętro muzeum przypomina rozległy, interaktywny plan filmowy. Ożywiony jest licznymi występami lektorów i wizjonerów opowiadających o nowatorskich pomysłach w dziedzinie technologii.
Główne tematy wystaw to przyszłość podróży kosmicznych i życia w kosmosie, zmiany klimatu i ekologia, zdrowie i duchowość. Wiele eksponatów w muzeum kładzie nacisk na zrównoważony rozwój. Jedno z pięter muzeum poświęcone jest zmianom klimatycznym i wpływowi globalnego ocieplenia na krytyczne ekosystemy.
Poza regularnymi wystawami, w Muzeum Przyszłości odbywać się będą również specjalistyczne warsztaty i prelekcje z największymi umysłami świata.
Wstęp
Bilety, które można zarezerwować na oficjalnej stronie internetowej museumofthefuture.ae, kosztują 145 AED. Dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, osób z niepełnosprawnościami i seniorów z Emiratów wstęp jest bezpłatny.