Rama Dubaju (Dubai Frame)

Rama Dubaju

Widzieliście kiedyś ramkę na zdjęcia? Drewnianą? Skórzaną? Plastikową? Pewnie tak.

A widzieliście taką ramkę, która kosztowała ponad 68 milionów dolarów, i z czubka której można robić zdjęcia? W Dubaju jest do tego okazja.

Oficjalnie otwarta 1 stycznia 2018, Rama Dubaju to dwie 150-metrowe wieże połączone ponad 90-metrowym mostem o szklanej podłodze (do tego wrócimy za chwilę).

Najprostszą odpowiedzią na pytanie „no, ale co to właściwie jest ta Rama Dubaju” byłoby: muzeum i punkt widokowy. Lub: tunel czasoprzestrzenny łączący przeszłość z przyszłością z bajeranckim widokiem na miasto.

Po wejściu (z które zapłacimy AED50, lub AED20 jeśli jesteśmy dziećmi), jeszcze w drodze do windy natkniemy się na liczne instalacje przestawiające życie w Dubaju tak, jak to wyglądało zanim z ziemi trysnęła ropa. Ekspozycja inspirowana istniejącą już tego typu wystawą w Muzeum Dubaju, jednak dużo bardziej interaktywna i nowoczesna. Historię opowiadają nam nie tylko dopracowane wnętrza stylizowane na tradycyjne targowiska i domostwa, ale też projekcje i zaawansowane efekty wizualne i zapachowe. W skrócie: wycieczka w przeszłość.

Do teraźniejszości wracamy w windzie wwożącej nas na przeszklony 93-metrowy most łączący dwie wieże. Z tego miejsca rozpościera się widok na cały Dubaj – ten nowy, po stronie południowej, i ten stary – po stronie północnej. Dla lubiących adrenalinę, Rama Dubaju ma też odcinek przeszklonej podłogi, przez który popatrzeć możemy dokładnie 150 metrów w dół.

A to nie koniec atrakcji. Przed samym wyjściem czeka na nas kolejna wystawa. Tym razem liczne projekcje ilustrujące plany i wyobrażenia o Dubaju w roku 2050. Jest na co czekać.

Rama Dubaju (Dubaj Frame) ma swoją oficjalną stronę: http://www.thedubaiframe.com, przez którą już wkrótce (jeszcze nie teraz – 05.02.2018) będzie można kupić bilety.